Полагане на паркет

1. Подготовка на основата

 

Най-важното нещо при полагането на паркет е основата да е равна и чиста. За целта почистете старателно пода и посредством дълъг мастар проверете дали има някакви неравности. Ако има такива, заравнете пода с шлайфмашина и запълнете пукнатините със замазка. Измерете точно помещението, за да избегнете голям разход на материал от рязането (изгответе скица или план на полагане).
 

Ако полагате паркета върху замазка или каменен под, използвайте полиетиленово фолио като допълнителна изолация от влагата. За целта го разстелете в цялото помещение, като лентите трябва да се презастъпват и откъм стените да се вдига поне 20 мм. Фиксирайте го с помощта на двойнозалепващо тиксо, за да предотвратите разместването му по време на работа.
 

Други полезни съвети за подготовката преди полагане на паркет ще намерите в съветите на BAUHAUS за „Подготовка на основата“.



Важно: В BAUHAUS има така наречените комбинирани фолиа, които служат за влаго- (интегрирано полиетиленово фолио) и шумоизолация.

 

 

2. Първият ред

 

Започнете с реденето от единия ъгъл, първият ред е с улей към стената, а дъските се редят по посока на основния източник на светлина в помещението. Щракнете късите страни на готовия лакиран паркет една в друга. За плътното прилепване на фугите използвайте при нужда дървено трупче и чук.

Не забравяйте разширителните фуги! Използвайте клинове, за да запазите равни отстояния от около 15 мм от стените, прагове, колони и други.

 
 

 

Мислете още в началото за края: Последният ред не трябва да се окаже много тесен след изрязване на дъските по дължина, което обикновено е наложително. В този случай изрежете също и дъските от първия ред по дължина. Това, примерно, много често се налага, когато стената е крива: Отбележете на първия ред дъски извивките на стената и ги изрежете съответно по тяхната дължина.

 

 

Отбележете с помощта на прав ъгъл разстоянието до стената и изрежете дъската с електрически трион по нейната дължина. Поставете подходящо изрязано парче с помощта на метална щанга.

 

 


3. Следващите редове

 

Започнете с остатъчна дъска от предния ред, поставете я плътно по надлъжната страна и я натиснете, докато езикът се вклини.
 

Процедирайте по същия начин с останалите елементи от реда - първо вкарвате късата, а после и дългата страна на дъските. Използвайте дървено трупче и чук, като съблюдавате редовете да останат прави.

  


Внимание: В помещения с подово отопление или такива, които са за обществено ползване, лепенето на готовия паркет е неизбежно. За целта нанасяте лепилото директно върху улея и езика на дъските и свързвате елементите един с друг. Остатъкът от лепилото се забърсва веднага с влажна кърпа.

 


4. Последният ред

 

Тук първо свържете всички къси страни. Използвайте за тесни дъски тясната страна на дървеното трупче. Накрая, използвайки метална щанга, прилепете дългите страни на дъските.

 

 

 

5. Полагане на паркет около каси на врати и тръби за парно

 

За да се впише вашият нов паркет добре около вратата, трябва да скъсите дървената каса с трион толкова, колкото е необходимо на дъската да се мушне под нея. Ако касата е метална, съответно, трябва да изрежете дъската по нея.

 

 

За полагането на паркет около тръби за парно, маркирайте разположението на тръбите върху дъската. Пробийте маркираните места с подходяща корона за пробиване (трябва да е с около 30 мм по голяма от диаметъра на тръбата). Съблюдавайте също и за необходимата разширителна фуга (около 15 мм). Изрежете V-образно напасващо парче под ъгъл от 45 градуса. Намажете го с лепило и го прикрепете откъм задната страна на тръбите отново към дъската. По-късно дупките могат да бъдат закрити с розетки.

 

 

 

6. Цокълни лайсни

 

Завийте по продължение на стените на разстояние от 40 до 50 см скоби за закрепване. Можете просто да закрепите чрез притискане предварително изрязаните по размер цокълни лайсни.
 

 

Внимание: Цокълните лайсни се режат най-добре с потапящ трион.

 
 


Аклиматизация

 

Преди да започнете същинската работа, дайте на новозакупените пакети ламинат време да се адаптират към температурата и влажността. Складирайте ги за тази цел около два дена в помещението, в което ще ги полагате.

 


Лайсни за прекарване на кабели

 

Скрийте кабелите на уредбата и на други електроуреди удобно под лайсните. Кабелният канал в тях дава възможност за това. В BAUHAUS ще намерите лайсни с кабелен канал, които да се съчетаят добре с цвета на вашия паркет.

 


Опазване, чистене и правилна поддръжка на паркет

 

  • Агресивните препарати и многото вода са табу -  в никакъв случай не използвайте парочистачка
  • За да запазите дълго време хубав и стойностен положения от вас паркет, използвайте специално за това предвидени средства
  • Поставяйте мебелите си внимателно и не ги бутайте по паркета
  • Поставянето на филцови протектори под столовете и масите предпазва от надраскване
  • Предпазвайте вашия паркет от пясък, камъчета и вода
  • Не поставяйте саксии директно върху паркета, а само върху подложки


 


 

Инструменти и материали: