Есента - подходящото време за засаждане на цветни луковици

След дългата и студена зима, няма нищо по-добро от това да гледаме как поникват пролетните цветя. Те първи ни съобщават, че пролетта и топлото време идват! 

Есента обаче е моментът, в който трябва да се погрижим за пъстрата пролетна градина. Лалета, нарциси, кокичета, зюмбюли са само част от цветята, от които можете да избирате. За да осигурите добър растеж, трябва да обърнете внимание на правилното време за засаждане, правилната дълбочина и разстояние на засаждане, височината на растението, както и времето на разцъфване. Така ще може да развихрите въображението си и комбинирайки различни видове по цветове, форми и аромати ще офермите цветни кътове в градината.

Забележка: Някои луковични растения като зюмбюла са подходящи и за засаждане в саксии. Така може да създадете цветен оазис, дори и на балкона.

 

 

 

1. Правилно засаждане - дълбочина, разстояние, височина на растението и време за засаждане

Повечето цветни луковици искат да бъдат засадени в края на лятото или през есента - така те цъфтят навреме напролет. За да могат първите пролетни вестители да виреят добре, пътят на издънките от луковицата до светлината не трябва да бъде твърде дълъг или твърде къс. 

Засадете луковицата на 2,5 пъти размера й дълбочина. Най-добре е да се направи леко разрохкване на почвата, за да може по-лесно свежото стъбло на растението да пробие почвата и да развие корените си. 

 

Винаги садете луковиците групирано. Така цветята в градината ще изглеждат много внушителни и богати.

Важно е обаче всяко растение да има достатъчно място за образуването на дъщерни луковици. Малките видове често изискват повече пространство от големите екземпляри. За правиното разстояние на засаждане е препоръчително да следвате инструкциите на всяка опаковка или информацията по-долу.

 

За да създадете истински цветен оазис, трябва да комбинирате сортовете според височината на растеж - ниските растения отпред, а по-високите отзад. Така те не се задушават, светлината достига до всички, а резултатът е пъстра пролетна картина.

 

В таблицата ще разберете как да планирате засаждането на отделните видове спрямо дълбочината и разстоянието на засаждане, височината на растенията и времето на засаждане:

Луковици

Дълбочина на засаждане

Разстояние на засаждане

Време на засаждане

Лалета

около 20 см

около 15 см

Късна есен

Нарциси

около 20 см

около 15 см

Късно лято

Алиуми

около 12 см

около 8 см

Късна есен

Минзухари

около 8 см

около 8 см

Късно лято

Зюмбюли

около  8 см

около 8 см

Късна есен

Кокичета

около 8 см

около 8 см

Късно лято

 

2. Избягвайте тези грешки при засаждане

Ако засаждате луковици за първи път, може би се чудите в коя посока трябва да ги засадите. Много просто: винаги с върха нагоре. 

Също така, не отъпквайте почвата, след като поставите цветните луковици. Кълновете се нуждаят от възможно най-рохка, пропусклива почва, за да могат стъблата и корените да се движат добре.

Избягвайте преовлажняване, защото рискувате цветните луковици бързо да изгният. Слой пясък под луковиците при засаждане в градината или на дъното на саксията предотвратява преовлажняването.

 

 3. Използвайте практични помощници при засаждането

Ако искате да облекчите работата си по засаждането, използвайте садило. 

За по-малки луковички е достатъчен класическият модел, с форма на метален шип, с който лесно се оформят малки отвори в земята.

За по-големите луковици идеалният инструмент е цилиндричното отварящо се садило. С него лесно може да оформите дупка в почвата. Има автоматично освобождаване на дръжката, а по-хубавите модели са снабдени и със скала за дълбочината.

За да предпазите луковиците от подземни гризачи, можете да ги поставите на групи в малки пластмасови кошници. След прецъфтяване лесно могат да се извадят, без да са нараняват луковиците и корените. Това улеснява размножението и присаждането.

 

 

 В BAUHAUS ще откриете всичко необходимо за засаждането на есенни луковици: